انواع مختلف چاه های فاضلاب

تخلیه چاه | لوله بازکنی

سیستم های مختلف دفع فاضلاب:

سیستمهای دفع فاضلاب  به دودسته  سیستم فاضلاب شهری و سیستم چاه تقسیم میشوند. لیکن در کمال تاسف بدلیل ضعف و نقصان سیستم فاضلاب شهری در تهران و اکثر شهرهای میهنمان، همچنان از روش چاه استفاده می گردد که دارای مضرات زیست محیطی و سلامتی است.

روش انتخاب مناسب نوع دفع چاه:

انتخاب نوع دفع و چاه بستگی به جنس خاک و نوع زمین و سطح آب زیر زمینی منطقه داشته و در مناطقی که خاک آن به میزان کافی شن و ماسه یا خرده سنگ داشته باشد از چاه جذبی و در مناطقی که خاک آن حاوی رس فراوان یا خاصیت باتلاقی بوده یا سطح آب زیر زمینی بالا باشد .
چاه های فاضلاب بر نوع هستند:
۱– چاه جذبی
۲– چاه سپتیک

تاثیر چاه بر محیط زیست:

چاه های فاضلاب برای محیط زیست زیان بار بوده و باعث آلودگی آب های زیر زمینی می شوندزیرا چاه های مختلف نیاز به توجه و رسیدگی دارند. عدم این رسیدگی و توجه به چاه های فاضلاب ممکن است باعث بروز سوانح و مضررات می شوند.
انواع مختلف چاه جذبی و روش انتخاب چاه:

چاه جذبی از سه بخش زیر تشکیل شده است.

1- گلدونی
به دهانه چاه که شکل گلدون داشته (مخروطی یا قیفی) گلدونی گویند و در واقع گلدونی محل جمع آوری فاضلاب و استقرار انتهای لوله های فاضلاب و وظیفه هدایت فاضلاب به چاه را دارد.

۲- میله
گلوه به قطر ۸۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر که تا سطح لایه نفوذ پذیر خاک عمق داشته را میله گویند.البته بهتر است جهت کاهش اثرات منفی حفر چاه بر سازه ساختمان ،همواره حداقل عمق میله ۶ متر باشد.

۳- انباره
مخزن گنبدی شکل چاه که در لایه نفوذ پذیر خاک حفر می گردد را گویند و وظیفه چاه انباره جمع آوری فضولات و جداسازی آب از فاضلاب توسط نشت در لایه های نفوذ پذیر خاک می باشد.

توجه کنید که حتما باید آب باران و سطحی از چاه فاضلاب انسانی جدا بوده و بهتر است حد الامکان چاه مربوط به آب باران از چاه فاضلاب انسانی فاصله داشته باشد.

طریقه ی محاسبه حجم انباره چاه جذبی:

حجم انباره چاه جذبی بستگی به میزان نفوذ پذیری خاک محیط، عمر طراحی چاه، تعداد حمام و سرویس بهداشتی در ساختمان و تعداد نفرات ساکن در ساختمان دارد

برای یک ساختمان با عمر طراحی حفرچاه حداقل ۱۵ سال و جمعا ۳ سرویس بهداشتی در هر آپارتمان به ازای هر نفر ساکن ۸/۲ متر مکعب انباره لازم است..

البته لازم بذکراست که این محاسبه مشمول چاه آب باران نمی شود.

نکته قابل توجه آنست که بر اساس این محاسبه سطح نفوذ پذیری انباره ۲/۰ برابر مقدار عددی حجم چاه انباره در مقیاس متر مربع باید باشد. یعنی یک انباره ۸۴ متر مکعبی باید حداقل ۸/۱۶ متر مربع سطح نفوذ از کف داشته باشد.

چاه سپتیک و کاربرد آن:
چاه سپتیک از مصالح نفوذ ناپذیر و مقاوم در برابرخوردگی از جمله بتن یا مصالح ساختمانی یا پلی اتیلن و مواد پلیمری و غیره ساخته شده و وظیفه آن حفظ و نگهداری فاضلاب و عدم اجازه نشت از آن یا به آن توسط محیط اطراف بوده و این چاهها باید در دوره های زمانی کوتاه و مشخص توسط تانکرها یا دستگاهای مخصوص تخلیه شوند.
اساس کار چاه سپتیک:
اساس کار چاه سپتیک به این شکل است که ابتدا آب و فاضلاب وارد این نوع چاه شده و سپس تا زمان مشخص یا هنگام پر شدن چاه در آن باقی می مانند تا بعدا توسط تانکر تخلیه چاه و دستگاه های مخصوص نسب به تخلیه آن ها از درون چاه سپتیک پرداخت.

انواع چاه سپتیک:

این چاه ها از دو نوع یک بخشی یا چند بخشی تقسیم میشوند که این تقسیم بندی بر اساس بخش بندی داخلی سپتیک بوده است.

چاه سپتیک یک بخشی:

اگر چاه سپتیک شامل یک بخش باشدبه آن سپتیک یک بخشی می گویند.و لازم است با استفاده از دیوارهای کوتاه به عنوان موج گیر سرعت حرکت فاضلاب در ان را کاهش داده تا امکان جدا شده آب از مواد معلق در فاضلاب ایجاد گردد که به مرور زمان فضولات بصورت لجن در کف مخزن جمع خواهند شد.

چاه سپتیک دو بخشی:

در سپتیکهای چند بخش با ایجاد دو یا چند اتاقک بهم مرتبط در سپتیک امکان جداسازی آب از فضولات و جمع آوری فضولات در اتاقکهای ابتدایی را فراهم می سازند.

جنبه های منفی چاه سپتیک:
جنبه های منفی چاه سپتیک  نسبت به نوع جذبی کمتر می باشد، به این دلیل که فاضلاب و آب هایی که آلودگی دارند را وارد سفره های زیر زمینی نمی کند. اما با این حال نیز جایگزین شبکه فاضلاب و روش های نوین تصفیه فاضلاب نخواهد شد.
تفاوت چاه سپتیک و جذبی:
با آنکه ظاهر این چاه شبیه به یک چاه نیست به آن چاه گویند. چاه سپتیک تفاوتی که با چاه جذبی دارد این است که بر خلاف آن چاه که آب و فاضلاب را در خود جذب می کند، نسبت به نگه داشتن این دو عمل می کند و در زمین نفوذ نمی دهد.

مطالب مرتبط:
تراش و رسوب زدایی چاه و لایروبی بعد از تخلیه چاه

دلایل ریزش چاه فاضلاب تخلیه نشده

لایروبی چاه-تخلیه چاه-چرابایدچاه را لایروبی و تخلیه کرد؟

77 10 710 0912 تماس بگیرید